Sodyba Aukštaitijoje

Aplinka, idėja

Aplinka Asvejos regioniniame parke, netoli vieno gražiausių Lietuvos ežerų  įkvėpė sukurti tradicinę rąstinę sodybą. Čia architektūra prisitaiko prie kraštovaizdžio, šiuolaikiškas interjeras įsilieja į natūralią gamtą. Miestiečių šeimininkų įpročiai persipina su poreikiu sukurti jaukią, mielą aplinką, tinkamą pailsėti po darbo dienos ir susiburti gausiai šeimynai.

Išraiškingas kraštovaizdis su miško ir ežero peizažu, ryškus reljefas padiktavo ūkininko sodybos statinių išdėstymo struktūrą. Sklype išsidėstė eilė ūkiui reikalingų statinių – gyvenamasis namas, garažo statinys su pagalbinėmis patalpomis, pirtis-svečių namelis ir dar vienas pagalbinis ūkio statinys. Statiniai išdėstyti, taip , kad pro gyvenamųjų kambarių langus maksimaliai atsivertų apylinkių nuostabus kraštovaizdis.

Architektūrinė idėja, tūriniai sprendiniai

Pagrindinis pastatas, gyvenamasis namas, tradicinės „dviejų galų“ trobos formos. Norėjosi, kad naujasis statinys natūraliai įsilietų į kraštovaizdį, o ne dominuotų jame, taip pat daug aspektų reikalavo ir Lietuvos Respublikos įstatymai bei savivaldybės išduoti specialieji architektūriniai leidimai, o svarbiausia – tokią viziją turėjo sodybos šeimininkai – inteligentiška, solidi vilniečių pora, planavusi šiame name ne tik vasaroti, bet ir nuolat gyventi. Atsižvelgiant į tai buvo priimami daugelis architektūrinių, technologinių ir interjero sprendimų.

Šiaudiniais stogais uždengti rąstiniai sodybos statiniai natūraliai įsilieja į kaimo aplinką, o tradicinė pastato architektūra pabrėžia sąsajas su gamta ir pagarbą jai.

Gyvenamojo namo funkcinis planavimas

Gyvenamojo namo rūsyje suprojektuota ūkinė (skalbykla, sandėliavimo patalpos) ir pramogų zona (žaidimų kambarys, saunos zona).

Pirmame aukšte gyvenamoji zona (virtuvė, svetainė, darbo kambarys) ir miegamoji tėvų zona (miegamasis su poilsio prieškambariu, drabužinė, vonios kambarys).

Antrame aukšte suprojektuoti 4 miegamieji kambariai su 2 vonių kambariais, atvykstantiems vaikams į svečius. Pro visus gyvenamųjų kambarių langus atsiveria gražūs aplinkos vaizdai, plati apylinkių panorama.

Gyvenamojo namo apdailos medžiagiškumo sprendiniai

Apdailos medžiagų pasirinkimą iš esmės lėmė Aukštaitijos regiono architektūra, kurioje vyrauja mediniai ūkininkų namai.

Pagrindinės apdailos medžiagos natūralios –fasadai rąstiniai, stogas-nendrių, cokolis, kaminai – skalūno apdaila. Sodybos spalvinė gama harmoningai įsilieja į aplinką.

Metai:

2014

Projekto apimtis:

Ūkininko sodyba, 358 kv. m.

Projekto autoriai:

Jūratė Norkutė, Miglė Šalnaitė

Fotografas:

Lina Fisheye, Miglė Šalnaitė